A renesznsz eltt
A Rka s a kutya (1979) ksztsekor a mr hossz ideje a cgnl dolgoz Don Bluth elhagyta a Disney-t 11 munkatrsval egytt, hogy megalaptsa sajt, konkurens cgt, a Don Bluth Productions-t. Mivel az animtorok 17%-a elment, a Rka s a kutya ksztse csszott. Don Bluth az 1982-es The Secret of NIMH-hel a Disney legnagyobb kihvja lett a nyolcvanas vek vgn s a kilencvenes vek elejn.
A Disney-cg problms idszakot lt t a nyolcvanas vekben, miutn megmenekl Saul Steinberg-tl, aki fel akarta darabolni a cget. A korbbi Paramount Pictures-s Michael Eisner kerlt az igazgati szkbe 1984-ben, s bevette korbbi kollgjt, Jeffrey Katzenberget, a korbbi Warner Brothers-s Frank Wells pedig elnk lett. A The Black Caludron 1985-s buksa utna az animcis divzi helyzete ktsges lett. Harminc v utn a cg vgl megalaptotta a TV-animcis rszlegt, ami egy sokkal olcsbb vllalkozs volt, mint az egszests divzi. Roy E. Disney jelentkezett Eisnernl, hogy hadd felgyelje a rajzfilmstdi munkjt.
1986-ban a Disney forgalombahozta a The Great Mouse Detective-et, mg a Universal vetteni kezdte Don Bluth filmjt, az Egrmest. Az Egrmese legyzte a Disney-t a kasszknl, s az v egyik legjobb vllalkozsnak bizonyult. Kt vvel ksbb a Disney Olivr s trsai s Bluth slnyek orszga cm filmjei ugyanazon a htvgn kerltek a mozikba. Az slnyek orszga 7.5 milli dollrt hozott az els kt napban ezzel j rekordot fellltva.
1988-ban a Disney sszefogott Steven Spielbergel, aki nagy rajzfilmkedvel hrben llt, s az Egrmesket s az slnyek orszgt maga finaniszrozta. lett a Roger nyl a pcban producere, ami egy lszerepls/animcis hibrid-film volt, felvonultatva a harmincas-negyvenes vekbeli animcis aranykor legends rajzfilmstdiinak figurit. A film risi kritikai s kasszasiker volt, hrom Oscar-djat nyert s fellesztette a moziban vettett rajzfilmek irnti rdekldst. A film mellett Spielberg segtett a Disney-nek hrom Roger nyl-tmj rvidfilm elksztsben.
A renesznsz
Disney mr a harmincas vekben el szerette volna kszteni a Kis hablenyt, vgl a projekt 1988-ban, a Roger nyl a pcban sikere utn mint animcis musical manifesztldott. Howard Ashman szvegr s Alan Menken zeneszerz (akik korbban mr vekig dolgoztak egytt a Broadway-n olyan darabokon, mint a Rmsgek kicsiny boltja) ksztettk a film bettdalait. A mozikba 1989. november 17-n kerlt, s legyzte Don Bluth filmjt, az All Dogs Go to Heavent, ami ugyanazon a htvgn futott. Ksbb megdnttte az slnyek orszga rekordjt, s ez lett addig minden idk legsikeresebb animcis filmje. A Kis hableny emellett kt Oscart is begyjttt.
A Mentcsapat a kenguruk fldjn egy vvel ksbb kszlt el, s ez volt az els folytats (a hivatalos Disney-knonban mindssze kt folytats szerepel, a msik a Fantzia 2000) a Walt Disney Feature Animation rszrl. A film messze nem rte el a Kis hableny sikereit, s gy a Disney Renesznsz trtnelmben ltalban nem emlegetik.
Az 1991-es Szpsg s a szrnyeteg sokak szerint nem csak a Disney Renesznsz, de a Disney sszes filmje kzl kiemelkedik. Ez volt az els animcis film, amit a legjobb filmnek jr Oscarra jelltek, br a djat abban az vben a Brnyok hallgatnak kapta meg. Viszont a legjobb musical vagy vgjtk kategriban nyert egy Golden Globe-ot s kt Oscart a legjobb bettdalrt s a legjobb zenrt. A filmet Howard Ashman emlknek dedikltk, aki az v elejn hunyt el, mieltt a film megjelent volna. A maga idejben ez volt a trtnelem legsikeresebb egszests animcis filmje, a kasszknl 140 milli dollrt szerzett . 2009-ben a Szpsg s a szrnyeteg megosztva szerepel az els helyen a Disney/Pixar WALL-E-jval a legtbb Oscar-jellst begyjt rajzfilmek listjn.
Ezutn az Aladdin s az Oroszlnkirly kvetkezett 1992-ben s 1994-ben, egyms utn. Mindkt film risi kasszasiker volt, de az Oroszlnkirly emellett mindenidk legsikeresebb animcis filmjv vlt, s mindmig ez a filmtrtnelem legsikeresebb hagyomnyos technolgival ksztett rajzfilmje. Az Aladdin volt 1992 legsikeresebb filmje. Emellett a filmek Oscart nyertek zenjkrt s bettdalaikrt, amelyek a Szpsg s a szrnyeteg nyomvonalt kvettk. Howard Ashman tbb dalt is rt az Aladdinhoz mg halla eltt, de ezek kzl csak hrom kerlt a filmbe. Tim Rice beszllt a projektbe s befejezte a munklatokat. Tim Rice segtett Elton John-nak is az Oroszlnkirly zenjben.
A Pocahontas s a Notre Dame-i toronyr szintn sikeresek lett. A Pocahontas kt Oscart szerzett a zenjrt s a 'Colors of the Wind' cm bettdalrt. Mindkt film dalait Alan Menken s Stephen Schwartz komponlta. A Disney sikersorozata folytatdott a Herkulessel, ahol a dalokat Alan Menken s David Zippel jegyzi, a Mulannal, aminek zenjt Jerry Goldsmith, dalait Matthew Wilder s David Zippel rta illetve a Tarzannal, aminek bettdalait Phil Collins szerezte.
A renesznsz utn
A Tarzan volt a renesznsz-korszak hattydala. Br a Disney ksztett mg kzepesen sikeres filmeket, mint a Fantzia 2000, az Eszeveszett birodalom s az Atlantisz - Az elveszett birodalom, ezek kzl egyik sem rt el olyan npszersget, mint a kilencvenes vekbeli filmjeik, s a stdi emellett kt bukst is csinlt, a Kincses bolygt s a Legel hseit. Egyb filmek, mint a Dn, a Lilo s Stitch – A csillagkutya s a Macktestvr j fogadtatsban rszeslt, s sikeres lett.
Ezutn a Disney Studios elssorban CGI-filmeket kezdett kszteni. 1995-ben a Disney sszellt a Pixarral hogy elksztsk a Toy Story-t, az els teljesen szmtgpes animcival operl filmet. Ksbbi filmek, amelyek szintn sikeresek lettek mind kritikailag, mind pnzgyileg: Nm nyomban, WALL-E s Fel!. 2005-ben a Csodacsibe, a Disney els sajt, teljesen CGI-filmje vegyes fogadtatsban rszeslt, de jl teljestett a pnztraknl, ahogy msodik filmjk, a Robinson csald titka is. 2006-ban a Disney megvsrolta a Pixart 7.4 millird dollrrt, s a Disney-rajzfilmeket ettl kezdve John Lasseter felgyeli. 2008-ban kszlt el az els sajt gyrts CGI Disney-film a tranzakci utn, a Volt, ami j fogadtatst kapott s a kasszknl is jl szerepelt.
A Pixar sikereivel prhuzamosan a Disney a Legel hsei-vel elbcsztatta a hagyomnyos rajzfilmeket, mindazonltal John Lasseter vezetsvel ismt visszatrtek hozz az A hercegn s a bka cm filmmel. A film sikere arra sarkallta a cget, hogy ezen a nyomvonalon maradjanak, s bejelentettk, hogy kt vente legalbb egy tradcionlis technikval kszlt filmet fognak csinlni.
|